V soboto, 22. 3. 2025, smo se v okviru aktivnega državljanstva odpravili na ekskurzijo.
Zbrali smo se v Dravogradu. Okoli osme ure smo se z organiziranim prevozom odpravili v Libeliče. Na avtobusni postaji v Libeličah nas je pričakala ga. Nataša Knez, ki nas je popeljala skozi zgodovino Libelič. Ogledali smo si staro občinsko stavbo, (podružniško) šolo in vrtec, cerkev sv. Martina ter eno izmed redkih ohranjenih kostnic v Sloveniji. V cerkvi nam je ga. Nataša predstavila podrobno zgodovino in razvoj Libelič. Ogledali smo si še župnišče, kjer so razstavljeni slikovni in materialni viri koroškega plebiscita.
Ob koncu pa smo imeli možnost ogleda kmečke zbirke. Po končanem ogledu Libelič smo imeli čas za malico in se nato z avtobusom odpravili proti dvorcu Bukovje. Tu nas je prijazno sprejel g. Jože Kramer, ki nam je na zabaven in poučen način predstavil življenje na dvorcu. Najprej smo si ogledali zbirko redkih kamnin, med drugim tudi Dravit, ki ga najdemo samo na področju Dravograda. Nadaljevali smo z ogledom poročne dvorane, kjer nam je g. Jože povedal, da nad dvorcem stojijo ostanki gradu Bukovje oz. gradu Pukštajn. Po zelo humorni predstavitvi zgodovine dvorca in gradu Bukovje smo si ogledali še preostale sobe v dvorcu, kot so: nevestina soba, lovska soba, spalnice, predavalnice … Med samim ogledom nam je g. Jože povedal, da so med 1. in 2. svetovno vojno v dvorcu bivali vojaki. Dvorec je skozi leta služil številnim namenom, kar je razlog, da v njem ni veliko ohranjenih prvotnih predmetov. Nekaj predmetov sicer še obstaja, vendar jih zaradi njihove visoke vrednosti hranijo v muzeju v Ljubljani. Ogled dvorca smo zaključili okoli 12.30 in se nato peš odpravili do avtobusne postaje v Dravogradu, kjer smo se dijaki z avtobusom odpravili proti domu.
Strokovna ekskurzija nam bo ostala v lepem spominu, saj smo se skozi dopoldne nasmejali, se družili in se naučili veliko poučnih stvari, ki so vplivale na razvoj Koroške.