V tednu med 14. 10. in 18. 10. 2024 so nas v okviru Erasmus+ mednarodnega projekta z naslovom Programiranje in kodiranje v poklicnem izobraževanju obiskali dijaki in učitelji sodelujočih srednjih šol, in sicer srednje šole Spojená škola Kollárova 17 – iz mesteca Sečovce na Slovaškem – in madžarske srednje šole (s precej kompliciranim imenom) Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Technikum, Általános Iskola és Óvoda, iz mesteca Kisújszállás.

Madžarski dijak Nandor predstavlja programe, ki jih poučujejo na njegovi šoli

 

Glavne teme projekta so računalniško programiranje in kodiranje, 3D tiskanje in CNC tehnologija. Vsaka šola je zadolžena, da eno izmed teh področij podrobneje predstavi ostalima dvema, in naša šola je, kot ste najbrž uganili, zadolžena za CNC tehnologijo, saj imamo v lesarski delavnici zelo zmogljiv CNC stroj za obdelavo lesa.  

Med ogledom naše šole

Sodelovanje pri takem projektu prinaša, poleg tega, da se dijaki spoznavajo s strokovnimi temami, še ostale bonuse. Razvijajo svoje komunikacijske sposobnosti v angleškem jeziku in ob tem pridobivajo tudi dragoceno izkušnjo srečanja in sodelovanja z vrstniki iz drugih evropskih držav, na podlagi katere si širijo svoja obzorja, in – kar je v današnjem času še posebej pomembno – razvijajo empatijo in toleranco. 

Vsem gostom je zaželel dobrodošlico Bernard Kresnik, naš ravnatelj

 

Kako je potekal naš teden? V torek smo vse udeležence sprejeli na šoli, kjer so madžarski, slovaški in slovenski dijaki predstavili svoje šole, mesta in države. Po skupnem ogledu šole nas je vodila po ulicah Slovenj Gradca gospa Marija Lah iz Turistično informacijskega centra Slovenj Gradec in nam pripovedovala o njegovi zgodovini, kulturi, kakor tudi o pomembnih zgradbah, ki se v našem mestu nahajajo. Popoldne pa so se dijaki med seboj spoznavali v sobah pobega v Enigmariumu v Mariboru.

CNC delavnico so vodili naši dijaki

V sredo so ves dan potekale delavnice na temo CNC tehnologije. Delavnice je pripravil Andrej Otto, učitelj strokovnih predmetov lesarstva, izvedli pa so jih dijaki prvega letnika poklicno tehniškega izobraževanja, program lesarski tehnik. 

Preko spleta smo se povezali z madžarsko in slovaško šolo in si izmenjali svoja mnenja o programu Erasmus +

Pri praktičnem delu delavnic smo sestavljali ptičje krmilnice, in sicer iz delov, ki smo jih pred tem izrezali s CNC strojem, še prej pa narisali v programu AutoCAD. Potem smo jih, da bi bilo bolj zabavno, še pobarvali.

Tako ljubko je izgledala ena izmed sestavljenih in pobarvanih krmilnic, 

na njej pa je tudi lasersko vgraviran logo našega projekta

V četrtek smo se vsi udeleženci odpravili na ogled Ljubljane, velika večina gostov jo je videla prvič. 

Na ogledu Ljubljane smo se najprej ustavili na Ljubljanskem gradu

 

Tuje dijake so gostile družine dijakov drugega letnika, in sicer programov okoljevarstveni tehnik in ekonomski tehnik in v tem tednu so se spletle številne vezi. Vsi se veselimo prihodnjega srečanja, ki bo v mesecu oktobru 2025 v slovaških Sečovcah.  

 

Srečanje sva organizirala Veronika Sušnik in Tomaž Šoster.

 

Tomaž Šoster,

koordinator projekta za Srednjo šolo Slovenj Gradec in Muta

 

Dostopnost