V sredo, 12. 10. 2022 smo se  dijaki  GTT1 odpravili na prvo strokovno ekskurzijo po Koroški. To je bil pouk na terenu, kjer smo spoznali le delček tega,  kar  lahko Koroška ponudi obiskovalcem.  Spremljala nas je učiteljica Mateja Gorišek, ki nam je na poti predstavila osnovne geografske značilnosti Koroške, povedala nekaj legend iz tega področja  in vseskozi predstavljala delo turističnega vodnika.

Naša prva postaja je bila cerkev Sv. Jurija na Legnu, kjer nas je pričakala vodnica in povedala veliko zanimivosti o nastanku cerkve,  njenih dozidavah in zgodovinskem obdobju, v katerem je nastala.  Cerkev je danes pomembna  zgodovinska in turistična atrakcija, saj je ena najstarejših sakralnih spomenikov iz zgodnjega krščanstva v osrednjem  delu Evrope in prva na naši celini, kjer si lahko ogledamo pokopane skelete in ostanke temeljev prvotne cerkve  skozi stekleno dno.

Pot  nas je nato  vodila  v Dravograd, natančneje v  dvorec Bukovje. Tam nam je gospod Kramar najprej predstavil novo postavljeno zbirko o edinstveni kamnini, Dravitu. Pokazal nam je tudi film o Dravogradu, nato pa smo  z velikim zanimanjem poslušali njegovo pripovedovanje  o zgodovini dvorca,  ki je bil najprej domovanje bogate trgovske družine, nato je služil kot vojašnica različnim vojskam, danes pa je v lasti občine Dravograd. S še večjim zanimanjem smo si ogledali, s prevlekami na čevljih, nekaj bogato in zanimivo opremljenih soban, ki služijo tako protokolarnim kot turističnim obiskom  ter porokam. Ogledali smo si tudi sobe, kjer lahko gostje prenočijo. Povedal je tudi, kaj vse še načrtujejo za obogatitev ponudbe dvorca.  

Naša zadnja postaja je bil  ogled muzejske zbirke o koroški košti v okviru Koroškega pokrajinskega  muzeja na Ravnah na Koroškem. Pričakala nas je avtorica razstave, gospa Brigita Rajšter, kjer nam je predstavila jedi, ki so bile na mizah Korošcev v preteklosti, danes pa so vse bolj redko. Natančneje nam je predstavila 7  jedi, ki so na vrhu piramide avtohtone koroške kulinarike.

Ker smo bili zadnja skupina, ki si je lahko ogledala to razstavo, nas je gospa Rajšter pogostila s tipičnim rženim kroškim kruhom, ki je v postopku vpisa v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije.

S povratkom v Slovenj Gradec se je naš pouk na terenu  končal. Bilo je zanimivo in  poučno.

Galerija

Dijaki GTT1

Dostopnost