Spletni seminar za starše:“Vpliv interneta na duševno zdravje najstnikov”
Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si bomo v torek,12. novembra 2024, ob 18. uripripravili spletni seminar za starše z naslovom»Vpliv interneta na duševno zdravje najstnikov«.
Prosimo vas, da spodnje informacije in vabilo na webinar s povezavo do prijavnice posredujete staršem učencev vaše šole, ki bi jih udeležba zanimala.
Strokovnjaki že leta opozarjajo na opazno poslabšanje duševnega zdravja med mladostniki. Pomemben negativen dejavnik, ki prispeva k večjemu stresu, pritiskom, tesnobi, slabi samopodobi mladih, je internet. To so pokazale tudi raziskave med slovenskimi najstniki.
Težave in izzivi s katerimi se srečujejo na internetu, družbenih omrežjih in v različnih aplikacijah so na primer:
idealizirane podobe obrazov in teles, s katerimi se primerjajo;
počutijo se prezasedeni z internetom, zaradi uporabe jim primanjkuje spanca, saj tudi sama družbena omrežja in aplikacije namensko vsebujejo elemente, ki spodbujajo k prekomerni rabi in zasvojenosti;
živijo pod pritiskom, kako se na njihove objave odzivajo vrstniki, pehajo se za potrditvijo in všečki, so žrtve ali priče medvrstniškega spletnega nasilja;
srečujejo se z nasilnimi, ekstremnimi, radikalnimi, pornografskimi vsebinami in drugimi škodljivimi vsebinami.
Ob vsem tem pa naše raziskave kažejo, da se starši vplivov interneta na njihove otroke premalo zavedajo oziroma jih podcenjujejo.
Seminar bo izvedlaAjda Petek, komunikologinja, dolgoletna sodelavka Safe.si, ki je v letu 2022 sodelovala pri pripravi in izvedbiSafe.si raziskave o vplivu interneta na počutje in duševno dobrobit najstnikov.
Na seminar, ki ga bo mogoče spremljati preko YouTube, se prijavite s klikom na spodnji gumb. Med seminarjem boste lahko posredovali vprašanja in na izbrana bo predavateljica odgovorila ob koncu seminarja.
Datum:12.11.2024
Ura:18:00 – 19:00
Lokacija:YouTube– povezavo vam bomo poslali po prijavi na vaš e-naslov
Posnetek seminarja bo na voljo prijavljenim takoj po zaključku.
Oglejte si posnetek spletnega seminarja“Je dostop do interneta res otrokova pravica?”
Ste se kdaj vprašali, ali je dostop do interneta res otrokova pravica? Če ste zamudili spletni seminar na to pomembno temo, nič zato!
Posnetek seminarja, ki je v prvi vrsti namenjen učiteljem, ravnateljem in drugim šolskim strokovnim delavcem, je zdaj dostopen na naši spletni strani Safe.si, kjer lahko odkrijete ključne vpoglede in nasvete za spoprijemanje z digitalnimi izzivi pri delu z mladimi.
Temo so predstavili dr. Jože Ruparčič, namestnik Varuh človekovih pravic Republike Slovenije, predavateljica Katja Koren Ošljak s Fakultete za družbene vede ter varuh dijakovih pravic Simon Truševič.
Naš novi podkast je v prvi vrsti namenjen staršem šolskih in predšolskih otrok, ki se spoprijemajo z naraščajočimi izzivi vzgoje v digitalnem okolju.
Novo epizodo objavimo vsak drugi torek. Naslednja bo na voljo za poslušanje jutri,5. novembra ob 7:00.
V tretjem podkastu z Rokom Gumzejem raziskujemo svet videoiger. Videoigre hitro pritegnejo igralce, saj ponujajo intenzivne senzorične in čustvene izkušnje, kar lahko vodi v večjo potrebo po stimulaciji, še posebej pri mladih. Kakšne so pasti pogoste uporabe videoiger in kje je meja zdravega igranja? Ne zamudite zanimivega pogovora, kjer bomo obravnavali te izzive in iskali odgovore!
Epizoda bo voljo prek različnih platform, kakršni sta npr. YouTube in Spotify. Kliknite na spodnji link in izberite tisto, ki vam najbolj ustreza.
Pomagajte nam opolnomočiti starše (šolskih in predšolskih otrok) in povezavo delite po svojih kanalih.
SAFE.SI je slovenska točka osveščanja o varni rabi interneta. Izvajalci projekta smo Univerza v Ljubljani Fakulteta za družbene vede, Zavod Arnes, Zavod Misss in Zveza prijateljev mladine Slovenije. Financerja pa Evropska unija in Ministrstvo za digitalno preobrazbo.www.safe.si
Za vsa vprašanja nam lahko pišete na elektronski naslov:info@safe.si
To sporočilo je bilo poslano na e-naslov nevenka.zlebnik@sc-sg.si. To sporočilo ste prejeli, ker ste se prijavili na prejemanje Safe.si novic za učitelje.